Yaşam Alanlarının Güvenliği için 8 İpucu

Yaşam Alanlarının Güvenliği için 8 İpucu

Bir apartman dairesinde veya apartman kompleksinde yaşamak, sakinlere büyük bir güvenlik duygusu verebilir ve genellikle iyi bir nedenle birçok topluluk kompleksi, yönetilen güvenli bir erişim kontrolüne sahiptir.

Çok aileli veya topluluk kompleksinde bir apartman dairesi veya bir birim satın almayı düşünenler için akılda tutulması gereken bazı en iyi apartman ve apartman güvenlik ipuçları.

1) Binanızın erişim kontrol sistemleri olup olmadığını kontrol edin

Herkes kendi evinde kendini güvende hissetmeyi hak eder. Bazı apartman daireleri hem bireysel birim giriş güvenliğine hem de karmaşık kapsamlı güvenli sistemlere sahiptir. Bu sistemler, yönetimin kompleksin kendisine kimin erişim yetkisine sahip olduğunu titizlikle kontrol etmesine olanak tanır.

Temassız erişim kontrolü ve bulut tabanlı sistemler gibi modern güvenlik yaklaşımlarının popülaritesi son yıllarda artıyor. Erişim kontrolü güvenlik sistemleri, apartman ve apartman güvenliğini iyileştirmek için artık hem konut hem de ticari tesislere her zamankinden daha hızlı entegre ediliyor. Mülk yöneticileri artık akıllı ev teknolojisini kullanan gelişmiş güvenlik çözümlerine öncelik verirken, gereksiz teması en aza indirerek hastalık bulaşma risklerini de azaltıyor. Bir daireye veya apartman dairesine yatırım yapmadan önce gerekli özeni gösterdiğinizden ve bu ilgili güvenlik sorularını sorduğunuzdan emin olun.

2) Ortak alanların güvenliği hakkında bilgi edinin

Çoğu kat mülkiyeti ve apartman kompleksi, bahçeler, çatı salonları, havuzlar veya spor salonları dahil olmak üzere çeşitli ortak olanaklara sahiptir. Bununla birlikte, bu tür tesisler izinsiz girenleri çekebilir, bu nedenle mülk yöneticilerinin herhangi bir güvenlik riskini azaltmak için güvenlik önlemleri almaları önemlidir. Kompleksin optimum güvenlik izleme ve gönül rahatlığı için ticari sınıf güvenlik kameraları kurup kurmadığını öğrenin. Koridorlar, park alanları, posta odaları, çamaşır odaları ve merdiven boşlukları gibi ortak alanlardaki karanlık köşelere dikkat edin. Bunlar, davetsiz misafirlerin veya hırsızların kolayca saklanıp gizlice dolaşmaları için mükemmel alanlardır.

3) Otoparklar ve garaj güvenliği şart

Garajlar ve otoparklar da adi suçların yaygın olduğu alanlardır ve riskleri azaltmak için önleyici tedbirler alınmalıdır. Bazı topluluk kompleksleri, garajın veya otoparkın çevresini gerçek zamanlı olarak izleyebilen uzak güvenlik kameralarına sahiptir. Bulut tabanlı sistemler ve akıllı cihazlarla entegre edildiğinde, bu güvenlik kameraları , personeli veya sahadaki çalışanları olası olaylara karşı uyarabilir ve verimli bir şekilde yanıt verebilir. Bazı uzak monitörler, bir faile sözlü olarak yaklaşmak ve bir güvenlik ihlalini engellemek için yerinde sesi bile kullanabilir. Yetkilileri bilgilendirmek için video algılama yakalamayı da kullanabilirler ve bu da genellikle kolluk kuvvetlerinin daha hızlı yanıt vermesiyle sonuçlanır.

4) Bisiklet depolama tesislerini kontrol edin

Yeni kompleksinizde bir bisiklet depolamayı düşünüyorsanız, bisiklet depolama tesisleri söz konusu olduğunda yeterli güvenliği kontrol etmeniz çok önemlidir. Bisikletler basılabilir ve hatta taşınabilir, bu nedenle çalınmaları nispeten kolaydır. İdeal olarak, depolama alanı, hırsızlık riskini önemli ölçüde azaltacak canlı izleme özelliğine sahip olacaktır.

5) Komşularınızı tanıyın

Komşularınızı tanımak ya da en azından onları tanıyabilmek, hiçbir maliyeti olmayan kolay bir apartman ve apartman dairesi güvenlik ipucudur. Şüpheli etkinlikleri kolayca tespit edebileceksiniz. Ayrıca, komşularınız yaz tatilinde veya kış tatilinde evinizi izleyebilir, evcil hayvanlarınızla ilgilenebilir ve evinizi koruyabilir.

6) Bir ev güvenlik sistemi kurun

Ev güvenlik sistemleri, akıllı telefonunuzdan iç ve dış kameralar ile dairenizi izlemenize ve gerektiğinde yetkilileri uyarmanıza olanak tanır. Evden ayrıldıysanız ve önceden unuttuysanız, ışıkları ve cihazları da kapatabilirsiniz. Seçtiğiniz ev güvenlik sistemine bağlı olarak, ev sigortanızda da indirim görebilirsiniz.

Bir apartman kompleksinde yaşıyorsanız, duvarlara delik açmak genellikle hoş karşılanmaz. Neyse ki, dairenizin güvenliğini artırabilmeniz için duvarlara kabloyla bağlanması gerekmeyen kablosuz alarm sistemleri var.

7) Kilitleri ve pencereleri kontrol edin

Daire ve apartman güvenliğini artırmanın bir yolu, tüm bina girişlerinin ve ünitenizin kapısının güvenli kilitlere ve gözetleme deliği, zincir kilidi, anahtar kodları, kameralar ve uzaktan kilit açma gibi ek güvenlik özelliklerine sahip olduğundan emin olmaktır. Anahtarları ve anahtar kodlarını her ikisine de ne sıklıkta güncellediklerini öğrenmek için yönetimle iletişime geçin.

Pencereleri güvenli kilitler için kontrol edin ve dışarıdan güvenli olduklarından emin olun. Kendinizi bir hırsızın yerine koyun, pencereden içeri girebilir misiniz?

8) Daire ve apartman güvenliği: izlenmedik yer bırakmayın

Sonuç olarak, yeni evinizde kendinizi güvende hissetmeyi hak ediyorsunuz ve apartman kompleksleri ve kat mülkiyeti, kiracılarına yeterli güvenliği sağlama sorumluluğuna sahiptir.

Önemli olan, kompleksin içinde kendinizi rahat hissetmenizdir ve buna sunulan güvenlik kapsamı da dahildir. Öyleyse, önemli soruları sorun. Kompleksin hangi sistemlerde çalıştığını ve yakın gelecekte herhangi bir yükseltme planlanıp planlanmadığını anlamak için zaman ayırın.

Bir daire veya apartman dairesi satın almaya karar vermeden önce, bir topluluk kompleksinin güvenlik yönlerini değerlendirmeniz ve kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir. Satın alma ya da kiralama sözleşmesini imzaladıktan sonra, herhangi bir değişikliği uygulayacak durumda olmayabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

2024 Yılına Yön Verecek Gayrimenkul Yatırım Alanları

Gayrimenkul yatırımı, Türkiye'de uzun süredir güçlü bir yatırım aracı olmuştur....

okumaya devam et

Gayrimenkulde Son Gelişmeler: Değişime Nasıl Uyum Sağlamalısınız?

Gayrimenkul sektörü, satış becerilerine dayalı son derece rekabetçi bir alan olarak bilinir....

okumaya devam et

Gayrimenkul Yatırımında Başarının Anahtarı: Doğru Lokasyon Nasıl Seçilir?

Gayrimenkul yatırımı yaparken en kritik kararlarından biri, doğru lokasyon için ideal bir...

okumaya devam et