Konut Kredisi Faiz İndirimi Piyasayı Hareketlendirdi

Konut Kredisi Faiz İndirimi Piyasayı Hareketlendirdi

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesi ile haziran ve temmuz aylarında konut talebinde beklenen hareketlenme ve artış yaşandı. Hareketlenmenin gerçekleştiği bu zaman diliminde konut fiyatlarında ise sert artışlar görülmedi. Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası hızla düşen konut kredisi faiz oranları ve kamu bankalarının faiz indirim kampanyası sonrası ağustos ayında konut kredisine ve konuta olan talep de hızla arttı.

Ağustos ayı resmi konut satış rakamları açıklanmasa da 5-9 Ağustos haftasında bankaların açıkladığı rakamlara göre 35.000 kişi konut almak için bankalara kredi talebinde bulundu. Yine aynı dönemde 14.000 kredili sıfır konut satışı gerçekleşti. Söz konusu dönemde bir haftada kullandırılan konut kredisi rakamı temmuz ayının tamamında kullandırılan rakamın yaklaşık 3 katı oldu.

Konut kredisi faiz oranlarından oluşan avantajlı fırsatlardan yararlanmak için uzmanlar mevsim etkileri devreye girmeden önce ekim ayına kadar konut almak için ideal zaman olduğu görüşünde.

İlgili Mesajlar

Evinizi kendi başınıza satmanın riskleri nelerdir?

Ev satarken önce yakın çevreye haber vermek ve birkaç emlak sitesine ilan vermek ilk akla gelen...

okumaya devam et

Gayrimenkul Danışmanından Hizmet Almak İçin 7 Neden

Bir konut ya da iş yeri almak, satmak her zaman önemli bir işlem olmuştur. Gayrimenkul alım...

okumaya devam et

Konuta Yatırımın Tam Zamanı!

Konuta Yatırımın Tam Zamanı! Son 4 yılda  konut üretim maliyetlerinin yüzde 100’e...

okumaya devam et