Gayrimenkul Yatırımında Konut mu, İşyeri mi?

Gayrimenkul Yatırımında Konut mu, İşyeri mi?

Yatırım yapmak isteyen herkesin aklına daire mi, ofis mi yoksa dükkân mı sorusu gelir. Birikiminizi doğru değerlendirmek, karlı bir gayrimenkul yatırımı yapmak ve olası zararları önlemek için avantajları ve dezavantajları iyi değerlendirmeniz gerekir.

Başlı başına bir ticarethane olan dükkân, günümüzde hala karlı bir yatırım aracı olmaya devam ediyor. Eğer ticaretle uğraşıyorsanız, genel eğilimin dükkândan yana olduğunun da farkındasınızdır. Gayrimenkul yatırımını kira çarpanı değerinde incelediğimizde konut ve dükkânın kendini amorti etme süreleri; evlerde 15-20 yıl iken; dükkanlarda bu süre 10-12 yıl olduğunu görüyoruz.

Son yıllarda yükselen 1+1 ve stüdyo daireler ile yatırımcılar toplu konut projelerinde de hızla kiralanan evler ile yatırımlarının karşılığını alıyorlar. Yine toplu konut projelerinde yaratılan sosyal alanlar ve alışveriş caddeleri ile buradaki dükkanlar da önemli yatırım araçları haline geldi. Zira henüz gelişmekte olan bir bölgede bile olsa, site projelerine ilgi gösteren kişilerin yaşam şekli, demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik yapıları, dükkanların satış potansiyellerinin yüksek olmasını mümkün kılıp, cazip hale getiriyor.

İşyeri ve dükkânın, konuta göre avantajları; daha kısa sürede üstelik yüksek fiyata kiralanabilmesi ve bakım-onarım masraflarının bir eve oranla daha az olması olarak sayabiliriz. Ancak uzun vadede, hangisinin daha iyi bir yatırım aracı olduğunu sorguladığınızda, orta ve uzun vadeli planlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekir.

Uzun vadede hem güvenli hem yüksek karlı bir yatırım için bir yaşam kompleksi içinde kira getirili bir dükkân kesinlikle sizin aradığınız yatırım olacaktır. Ancak, küçük ölçekli yatırımcı için, lokasyon ve getirisinden emin olamadığı bir bölgede, bu tür bir yatırım çok anlamlı olmayabilir. Bu durumda uzun vadede dükkân ve iş yerindense, daire satın alarak konut üzerinden yatırıma yönelmekte fayda vardır.

 

Residential or Commercial Real Estate Investment?

Anyone who wants to invest comes to the question of whether to buy an apartment, office or shop. In order to properly assess your savings, make a profitable real estate investment and avoid potential losses, you should evaluate the advantages and disadvantages properly.

The shop, which is a business in itself, is still a profitable investment tool. If you are engaged in trade, you are also aware that the general trend is in favor of the shop. When we examine the real estate investment value in terms of the rent multiplier, we see that the period of amortization for a house is 15-20 years, whereas it is 10-12 years in the shops.

Thanks to the rising trend of 1 + 1 and studio flats in recent years, investors are getting the return on their investments as a result of the rapidly rented houses in mass housing projects. Social spaces, shopping streets and shops created in mass housing projects have also become important investment tools. Because, even in a developing region, the lifestyle, demographic characteristics and socio-economic structures of people who are interested in site projects make it possible for the shops to have high sales potential and make them attractive.The advantages of workplace and shop over housing are that it can be rented at a higher price in a shorter period of time and that maintenance and repair costs are less than a house. But in the long run, when you question which one is a better investment tool, you need to consider your medium and long term plans.

For a safe and high profitable investment in the long term, a rentable shop within a living complex will definitely be the investment you are looking for. However, for a small-scale investor, such an investment may not be meaningful in a region where he is unsure of its location and return. In this case, in the long term, instead of shops and businesses, it is more reasonable to buy an apartment and invest in housing.

 

İlgili Mesajlar

Evinizi kendi başınıza satmanın riskleri nelerdir?

Ev satarken önce yakın çevreye haber vermek ve birkaç emlak sitesine ilan vermek ilk akla gelen...

okumaya devam et

Gayrimenkul Danışmanından Hizmet Almak İçin 7 Neden

Bir konut ya da iş yeri almak, satmak her zaman önemli bir işlem olmuştur. Gayrimenkul alım...

okumaya devam et

Konuta Yatırımın Tam Zamanı!

Konuta Yatırımın Tam Zamanı! Son 4 yılda  konut üretim maliyetlerinin yüzde 100’e...

okumaya devam et