Konut Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Konut Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Konut satın alırken dikkat etmemiz gereken birçok önemli husus var ama ilk başta kendinize şu soruyu sormanız gerekir: “Konutu kendiniz için mi alacaksınız yoksa yatırım amaçlı mı?”

İki olasılığı da karşılaştırmak gerekirse gayrimenkul yatırımı en güvenilir yatırımlardan birisi. Prim yapar, değeri artar, kira getirisi de sağlar. Ayrıca konutu kendiniz için alacak olursanız da kira verme derdinden kurtulduğunuz için prim kazancı da elde edersiniz.

Eğer yatırım amaçlı konut alacaksınız öncelikle gayrimenkulün “kira getirisine” ve “prim potansiyeline” dikkat etmeniz gerekir.

Toplu taşımalara, hastanelere, eğitim kurumlarına ve eğlence merkezlerine yakınlık durumu konutun değerini arttırdığı gibi kiracı bulmayı da oldukça kolaylaştırır. Bu süreçte projenin kira getirisini de hesap edebilmek için yakın çevredeki benzer projelerin kira getirilerine bakmakta yarar var. Biten bir konutu alacaksanız da binadaki veya sitedeki diğer konutların kiraları size fikir verecektir.

“Depreme dayanıklı mı?”, “Isı ve ses yalıtımı var mı?”, “Kredi kullanacak mısınız?”, “Senetle mi alacaksınız?” gibi dikkat edilmesi gereken diğer önemli konuların olduğunu da unutmayın. Bu sebeplerden ötürü ev almaya karar verdikten sonra bir gayrimenkul danışmanı ile ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.

İlgili Mesajlar

Evinizi kendi başınıza satmanın riskleri nelerdir?

Ev satarken önce yakın çevreye haber vermek ve birkaç emlak sitesine ilan vermek ilk akla gelen...

okumaya devam et

Gayrimenkul Danışmanından Hizmet Almak İçin 7 Neden

Bir konut ya da iş yeri almak, satmak her zaman önemli bir işlem olmuştur. Gayrimenkul alım...

okumaya devam et

Konuta Yatırımın Tam Zamanı!

Konuta Yatırımın Tam Zamanı! Son 4 yılda  konut üretim maliyetlerinin yüzde 100’e...

okumaya devam et