Konut Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Konut Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Konut satın alırken dikkat etmemiz gereken birçok önemli husus var ama ilk başta kendinize şu soruyu sormanız gerekir: “Konutu kendiniz için mi alacaksınız yoksa yatırım amaçlı mı?”

İki olasılığı da karşılaştırmak gerekirse gayrimenkul yatırımı en güvenilir yatırımlardan birisi. Prim yapar, değeri artar, kira getirisi de sağlar. Ayrıca konutu kendiniz için alacak olursanız da kira verme derdinden kurtulduğunuz için prim kazancı da elde edersiniz.

Eğer yatırım amaçlı konut alacaksınız öncelikle gayrimenkulün “kira getirisine” ve “prim potansiyeline” dikkat etmeniz gerekir.

Toplu taşımalara, hastanelere, eğitim kurumlarına ve eğlence merkezlerine yakınlık durumu konutun değerini arttırdığı gibi kiracı bulmayı da oldukça kolaylaştırır. Bu süreçte projenin kira getirisini de hesap edebilmek için yakın çevredeki benzer projelerin kira getirilerine bakmakta yarar var. Biten bir konutu alacaksanız da binadaki veya sitedeki diğer konutların kiraları size fikir verecektir.

“Depreme dayanıklı mı?”, “Isı ve ses yalıtımı var mı?”, “Kredi kullanacak mısınız?”, “Senetle mi alacaksınız?” gibi dikkat edilmesi gereken diğer önemli konuların olduğunu da unutmayın. Bu sebeplerden ötürü ev almaya karar verdikten sonra bir gayrimenkul danışmanı ile ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.

What To Consider When a Housing

There are many important things to consider when buying a house, but at first you have to ask yourself:

Will you buy the house for yourself or for investment?

To compare both possibilities, real estate investment is one of the most reliable investments. It makes premiums, increases its value, and provides rental income. In addition, if you buy the house for yourself, you also get a premium gain for avoiding the hassle of renting.

If you are going to buy housing for investment, you should first pay attention to the “rental income” and “premium potential of the real estate.”

The proximity to public transport, hospitals, educational institutions and entertainment centers increases the value of the house and makes it easier to find tenants. In this process, in order to calculate the rental income of the project, it is useful to look at the rental returns of similar projects in the immediate vicinity. If you are going to buy a finished house, the other rents in the building or on the site will give you an idea.

Remember that there are other important issues to consider such as “Is it earthquake resistant?”, “Is there heat and sound insulation?”, “Will you use credit?” For these reasons, it will be healthier to proceed with a real estate agent after you have decided to buy a house.

İlgili Mesajlar

Konuta Yatırımın Tam Zamanı!

Konuta Yatırımın Tam Zamanı! Son 4 yılda  konut üretim maliyetlerinin yüzde 100’e...

okumaya devam et

Gayrimenkul Yatırımında Konut mu, İşyeri mi?

Yatırım yapmak isteyen herkesin aklına daire mi, ofis mi yoksa dükkân mı sorusu gelir....

okumaya devam et

Konut Kredisi Faiz İndirimi Piyasayı Hareketlendirdi

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesi ile haziran ve temmuz aylarında...

okumaya devam et