Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Maliyet Hesapları

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Maliyet Hesapları

Günümüzde ister ikinci eviniz olsun ister ilk eviniz, bir ev satın almanın tek nedeni ondan kar etmektir. Fakat ev alım sürecinde yaptığınız harcamaları takip etmezseniz para kazanamazsınız. Ayrıca, artan vergilerle birlikte tapu masraflarını karşılamak oldukça maliyetli oluyor. Müşterilerin gözden kaçırdığı birkaç duruma değineceğiz.

Emlak Vergilerinin Yeniden Değerlendirilmesi

Eğer büyük şehir içinde bir ev ise rayiç bedeli üzerinden yıllık emlak vergisi hesaplanmaktadır. Çoğu zaman bu rakam fazla gözükmese de ev satım sürecinde ciddi bir meblağ ortaya çıkaracaktır. Bu hesaplama ise rayiç değerinin iki katının bine bölümünden ortaya çıkıyor.

Eğer bu onların çiftliğiyse ya da büyük şehir dışında bir yer ise oluşacak rakamlar çok daha az olacaktır. Fakat yine de en güvenli teknik, vergi denetçisinden kesin vergi oranlarını almak ve ardından ödeyeceğiniz fiyatı kullanarak sizden alınabilecek gerçek vergiyi belirlemektir.

Mülk yönetimi ücretleri %8 ile %12 arasında değişmektedir.

2021 yılında bu yüzdelik oranların artması beklense de mülklerin kat sayısı blok sayısı aktivite oranları vb. olarak mülklerin yönetim ücretleri değişmektedir. İlk kez ev sahibi olan yatırımcılar bazen toplam kazancın %8 ila %12’si arasında değişebilen mülk yönetim ücretini gözden kaçırır. Bu durumda oldukça büyük maliyetlerin öncüsü oluyor. Şehir ya da ülke dışında ikamet ediyorsanız veya yalnızca evin kiralanması ve bakımıyla başka birinin ilgilenmesini istiyorsanız, bu işi sizin için yapması için bir mülk yönetimi firmasına ödeme yapacaksınız ve bu ücretler ciddi miktarda maliyettir. Bu gözden kaçırıldığında yatırımın kar zarar maliyeti de zarara doğru yol almaktadır.

Makul fiyatlı onarım ve bakım tahminleri

Yatırım yapılan evin onarım ve bakım masraflarını küçümsemek, bazı ev yatırımcılarının yaptığı en büyük hatalardan birisidir. Bir evin yıllık bakım ücreti, dairenin yaşına ve kullanılan malzemeye bağlı olarak değişmektedir. Metrekare başına ortalama bakım masrafı metrekare çarpı 100 olarak değerlendirilmektedir. Ancak ilk defa ev alacaklar için bu rakam değişmektedir. Çoğu zaman alacağımız evin sorunlarını ilk görüşte anlayamıyoruz. Daha çok kullanım sürecinde edindiğimiz deneyimler sonucu evin bakım ihtiyaçlarını meydana çıkartabiliriz.

Ortalama bir rakamın biraz üstünde bir tahmin yapmak evinizin bakım ve onarım masrafları için ideal bir seçim olacaktır.

Çözüm

Bütçenizi oluştururken doğru tahminler yapmazsanız, öngörülen getiri oranlarını karşılayamayabilirsiniz. Maliyetler için etkin bir bütçe ayırmaz ve bu hesaplamayı doğru şekilde yapmazsanız, kesinlikle alacağınız mülk sizin için bir karlı bir yatırım aracı olmaktan çıkacaktır.

İlgili Mesajlar

Eşyalı Kiralık Dairelerde Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yeni bir eve yerleşmek oldukça zahmetli bir süreçtir. Çok fazla zaman alan bir eylemdir. Bu...

okumaya devam et

5 Adımda Evinizi Bahara Hazırlayın

Uzun süren soğuk günlerin ardından üzerinizden kışın ağırlığını atıp, kendinizi daha...

okumaya devam et

Yaşam Alanlarının Güvenliği için 8 İpucu

Bir apartman dairesinde veya apartman kompleksinde yaşamak, sakinlere büyük bir güvenlik...

okumaya devam et