Yabancıya konut satışında yüzde 82’lik rekor artış!

Yabancıya konut satışında yüzde 82’lik rekor artış!

Yabancılara yapılan konut satışı hız kesmeden devam ediyor. Yılın ilk yarısında yabancıya konut satışı yüzde 82’lik artışla rekora ulaştı.

2019’un ilk çeyreğindeki güçlü seyrini haziran ayında da devam ettiren yabancılara yapılan konut satışı, 13 bin 338 rakamına ulaştı. Geçen yılın ocak-haziran döneminde 7 bin 341 adet konut yabancıya satılmıştı. Bu yılın haziran ayında yabancılara konut satışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 82,1 artışla 2 bin 43’ten 3 bin 720’ye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, İstanbul yabancıların konut alırken en çok tercih ettiği il olmaya devam ediyor. Geçen yılın haziran ayında İstanbul’dan 676 konut sahibi olan yabancılar, yeni yılın haziran ayında bin 839 konut satın aldı. Yabacıların İstanbul’dan konut alımı, haziran ayında geçen yılın aynı aynında göre yüzde 172 artış gösterdi.

Kimler ev alıyor?

Türkiye’de konut sahibi yabancıların uyrukları dikkate alındığında Iraklılar liderliğini sürdürdü. Geçen yılın haziran ayında 337 konut satın alan Iraklılar, bu yılın haziran ayında 533 konut satın aldı. Iraklıları, 307 konutla İranlılar, 395 konutla Suudiler, 332 İranlılar, 202 konutla Kuveytliler takip etti.

Haziran ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla konut satışlarının en fazla arttığı ülke yüzde 507 ile Libya olurken, bu ülkeyi yüzde 314 ile Filistin, yüzde 280 ile Yemen ve yüzde 206 ile Lübnan takip etti.

İlgili Mesajlar

Evinizi kendi başınıza satmanın riskleri nelerdir?

Ev satarken önce yakın çevreye haber vermek ve birkaç emlak sitesine ilan vermek ilk akla gelen...

okumaya devam et

Gayrimenkul Danışmanından Hizmet Almak İçin 7 Neden

Bir konut ya da iş yeri almak, satmak her zaman önemli bir işlem olmuştur. Gayrimenkul alım...

okumaya devam et

Konuta Yatırımın Tam Zamanı!

Konuta Yatırımın Tam Zamanı! Son 4 yılda  konut üretim maliyetlerinin yüzde 100’e...

okumaya devam et