Satın Alacağınız Evin Cephesi Hangi Yöne Bakmalı?

Satın Alacağınız Evin Cephesi Hangi Yöne Bakmalı?

Kişiden kişiye tercihlerin değiştiği zamanımızda, nasıl bir eve sahibi olmanın tercihleri de bireyler arasında değişkenlik gösteriyor. Kimisi için evin metrekaresi çok önemliyken, kimisi için de lokasyonu ya da fiyatı öncelikli tercihler arasında olabilir. Peki, satın alacağınız evin hangi cepheye baktığı ne kadar önemli?

Öncelikle bu sorunun cevabı sizin hangi iklim koşullarında yaşayacağınız ve nasıl bir evde oturmak istediğinize göre değişir. Mesela güneş alan ve sıcak bir evde oturmak istiyorsanız güney cepheli evler sizin için vazgeçilmez olacaktır. Yaşadığınız coğrafyada kışlar sert geçiyorsa güney cepheli bir ev tercih etmeniz güneş ışığından daha çok yararlanmanızı ve kuzey cepheli evlere kıyasla ısınma konusunda daha az sorun yaşamanızı sağlar. Bu özelliği sayesinde ekstra bir yalıtım işlemi uygulamanıza da gerek kalmaz. Güney cepheli evlerde yaz ayları için özellikle sıcak olan sahil bölgelerinde durum dezavantaj olarak değişebilir. Kış aylarında ısınma sorununu büyük ölçekte ortadan kaldıran güney cepheli evlerde yaz aylarında serinlemek için klima kullanımı gerekebileceği için elektrik faturasında artışa sebep olabilir.

Kuzey cepheli evlerin en önemli özelliği ise güney cepheli evlere oranla daha uygun fiyata satışa sunulmasıdır. Ev alırken bütçenizi zorlamak istemiyorsanız rahatlıkla kuzey cepheli evler tercih edebilirsiniz. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız kuzey cepheli evler ısınma konusunda sizin için bir sorun oluşturmaz. Ama serin bir iklimde yaşıyorsanız ısınma konusunda kuzey cepheli evler dezavantaj oluşturabilir.

İlgili Mesajlar

Emlak İlanlarında Dikkat Çeken Anahtar Kelimeler

Emlak ilanlarında kullanılan bazı anahtar kelimeler satışı hızlandıran, kiralamaları...

okumaya devam et

Eşyalı Kiralık Dairelerde Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yeni bir eve yerleşmek oldukça zahmetli bir süreçtir. Çok fazla zaman alan bir eylemdir. Bu...

okumaya devam et

5 Adımda Evinizi Bahara Hazırlayın

Uzun süren soğuk günlerin ardından üzerinizden kışın ağırlığını atıp, kendinizi daha...

okumaya devam et