Kartal, İstanbul’a Kazandırılan Yeni İş ve Yatırım Merkezi

Kartal, İstanbul’a Kazandırılan Yeni İş ve Yatırım Merkezi

Uluslararası standartlarda şehir merkezlerini belirleyen en önemli faktör, ofis alanları veya merkezi iş alanları (MİA)’dır. MİA, profesyonel ofis binalarının yoğunlaştığı bölgeler olup, yaya-araç trafiğinin ve hizmet sektörünün en yoğun, talebin en yüksek olduğu ofis bölgelerini kapsar.

İstanbul’un MİA’sı olarak tanımlanan bu aks; Levent, Etiler, Maslak, Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe ve Beşiktaş-Balmumcu bölgelerini kapsarken, şehrin büyümesi ve talebin yükselmesi ile bu bölgelere başka bölgeler de eklenerek Asya ve Avrupa diye ayrılmıştır.

Anadolu yakasında yer alan Finans Merkezi ve çevresi, merkezi iş alanı olarak bilinir. Ayrıca İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük semtlerinden Kartal; İstanbul`un en önemli merkezi iş alanları bölgesi ve kültür-sanat merkezi olma yolunda hızlı ilerliyor.

Büyük şirketler, çevresinde ihtiyaçlara cevap veren, ulaşımda kolaylık sağlayan lokasyonları tercih ediyor. Kartal da hem raylı sisteme hem deniz ulaşımına hem de TEM ve D100 (E5) bağlantısına yakın olduğu için İstanbul’un en büyük sıkıntısı olan ulaşıma birçok alternatif sunuyor. Kadıköy-Pendik metro hattı da bölgenin değerini daha da arttırmakta.

Bölgede yer alan büyük projeler de Kartal’ın sosyoekonomik profilini değiştiriyor. Üst düzey projeler ile birlikte iyi eğitimli, yüksek gelir düzeyine sahip kişiler de Kartal’ı tercih etmeye başladı.

Uzun sahil şeridi, Adalar ve deniz manzarası, Aydos ormanı, ulaşımdaki kolaylığı ve finans merkezlerine yakınlığı ile Kartal önemli bir merkez haline gelirken, Osmangazi Köprüsü’ne yakınlığı ile de İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan en iyi konuma sahip.

Ataşehir’de yapımı devam eden Finans Merkezi projesi bölgedeki emlak fiyatlarını çok yükselttiği için yatırımcılar fiyat konusunda daha ulaşılabilir, cazip bölgelere yöneliyor. Bu bölgelerin başında da Kartal yer alıyor.

İlgili Mesajlar

Evinizi kendi başınıza satmanın riskleri nelerdir?

Ev satarken önce yakın çevreye haber vermek ve birkaç emlak sitesine ilan vermek ilk akla gelen...

okumaya devam et

Gayrimenkul Danışmanından Hizmet Almak İçin 7 Neden

Bir konut ya da iş yeri almak, satmak her zaman önemli bir işlem olmuştur. Gayrimenkul alım...

okumaya devam et

Konuta Yatırımın Tam Zamanı!

Konuta Yatırımın Tam Zamanı! Son 4 yılda  konut üretim maliyetlerinin yüzde 100’e...

okumaya devam et