Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi

Emlak ve Çevre temizlik vergisi

Verginin mükellefleri ve ödemeleri gereken bedel, sahip olunan taşınmaz malın türüne ve değerine göre değişiyor.

Emlak vergisi ödemelerinden Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkul sahipleri sorumlu oluyor. Kanunda belirtilen istisnai durumlar hariç sahip olunan tüm gayrimenkuller için ödeme yapılması gerekiyor.

Paylı mülkiyette malik olanlar hisseleri oranında mükellef olurken, elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Yalnız tek konuta sahip başka geliri olmayan ev hanımları, gaziler, emekliler, işsizler, şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisi ödemelerinden muaf oluyor. Muafiyet için ilçe belediyesine müracaat edilmesi gerekiyor.

Çevre ve Temizlik Vergisi olan ve halk arasında çöp vergisi olarak bilinen bu verginin mükellefleri konut ve işyeri kullanıcıları oluyor. Gayrimenkulde kiracı olması halinde vergi mükellefi de kiracı oluyor.

Buna karşın, boş durumda olan ve kullanılmayan iş yeri ile evler için çöp vergisi ödemesi yapılmıyor. İşyerlerinin muafiyeti için de belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor. Konutların vergi borcu su faturasına yansıtıldığından aboneliğin kapatılması halinde vergi de kesilmiyor. Faturanın ödenmesi halinde vergi borcu da ödenmiş oluyor.

İlgili Mesajlar

5 Soruda Konut Kredisi

1- Konut kredisi nedir? Satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar...

okumaya devam et

Dünyanın En Pahalı Evi Fransa’da Satıldı

Fransa'da Kral 14'üncü Louis onuruna inşaa edilen şato tam 301 milyon dolara satıldı. 17...

okumaya devam et

Konutta KDV ve Tapu Harcı İndirimi Yıl Sonuna Kadar Uzatıldı

Tapu harcı indirimi için gayrimenkul sektörünün beklediği gelişme, Hazine ve Maliye Bakanı...

okumaya devam et