Evinizi kendi başınıza satmanın riskleri nelerdir?

Evinizi kendi başınıza satmanın riskleri nelerdir?

Ev satarken önce yakın çevreye haber vermek ve birkaç emlak sitesine ilan vermek ilk akla gelen yöntemler. Ancak evinizi değerinde, doğru zamanda ve güvenle satmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Bu konuda deneyiminiz yoksa öngöremeyeceğiniz çok zahmetli bir süreci de içerir. Evinizi satışa çıkardıktan sonra adaylarla görüşmek için çok iyi bir ikna ve iletişim becerisi gerekir öncelikle. Bu aşamada zaman kaybedebilir ya da hızlı karar verip zarar etme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Evinize davet edip görüşeceğiniz, evi göstereceğiniz insanların kim olduğunu bilmemek güvenlik için de riskler oluşturabilir. Müşteri evi günün her saati, haftanın her günü görmek isteyebilir. Bu tempoya ayak uydurmak süreç uzadıkça zorlaşır, süreç uzadıkça yaşanan zaman kaybı da motivasyonunuzu düşürür, pazarlık kabiliyetinizi azaltır ve zarar etmenize sebep olabilir.

Potansiyel alıcıları kaçırmanızı sağlayacak yanlış fiyatlandırma yapma ihtimaliniz de oldukça yüksek diyebiliriz. Çok iyi bir teklifi düşük bulabilir ya da düşük bir teklifi fırsat olarak görebilirsiniz. Bu da oldukça önemli bir risk.

Uzman bir gayrimenkul danışmanı çevresel faktörler, son gerçekleşen satışlar dışında yakın gelecekte bölgede gerçekleşecek gelişmeler, potansiyel alıcıların bu yatırımdan beklentileri, gayrimenkulü ne kadar sürede satmak istediğiniz gibi çok daha geniş değerlendirme kriterlerini dikkate alarak bir fiyatlandırma yapar (ekspertiz) ve üstelik bu hizmeti (gayrimenkul danışmanı ile çalışın ya da çalışmayın) ücretsiz olarak sunarlar.

Ev satmak için çok fazla prosedür ve evrak işlemi vardır. Tapu işlemlerinin güvenle yapılması, ödemenin güvenle geçekleştirilmesi, güncel yasal mevzuata uygun olarak sürecin yönetilmesi deneyim gerektirir.

Evinizi kendi başınıza satmak ilk bakışta daha ekonomik ya da avantajlı görünse de işinde iyi, eğitimli bir danışman ile çalışmanın bu işi kendi başınıza yapmanızdan çok daha avantajlı ve karlı olduğu doğrudur.

 

What are the risks of selling your home on your own?

When selling a house, notifying the local community and advertising on several real estate sites are the first methods that come to mind. However, there are important points to consider in order to sell your house in the right value, at the right time and with confidence.

This also includes a very troublesome process that you cannot predict if you do not have experience in this matter. First, you need very good persuasion and communication skills to meet the candidates after putting your house on the market. At this stage, you are likely to lose time or make quick decisions and thus lose money.

Not knowing who you will invite to your home and show them the house may also pose security risks. The client may want to see the house any time of the day, any day of the week. Keeping up with this pace becomes harder as the process gets longer and the loss of time as the process goes on, decreases your motivation, reduces your bargaining ability and can cause you harm.

We can also say that you are very likely to make pricing mistakes that will make you miss potential buyers. You may find a very good offer low, or you can see a low offer as an opportunity. This is a very important risk.

A specialist real estate consultant determines the price of a house by considering much wider evaluation criteria such as environmental factors, recent sales in the region, future developments in the area, potential buyers’ expectations from this investment, and how soon you want to sell the property. This is called “expertise”. On top of that, whether you work with this adviser or not, they offer these services for free.

There are too many procedures and paperwork while selling a house. It takes experience to perform title deed transactions safely, to complete the payment securely, and to manage the process in accordance with current legal regulations.

Although it may seem more economical or advantageous to sell your house on your own, it is true that working with a consultant well-trained in his business is much more advantageous and profitable than doing this job by yourself.

İlgili Mesajlar

Gayrimenkul Danışmanından Hizmet Almak İçin 7 Neden

Bir konut ya da iş yeri almak, satmak her zaman önemli bir işlem olmuştur. Gayrimenkul alım...

okumaya devam et

Konuta Yatırımın Tam Zamanı!

Konuta Yatırımın Tam Zamanı! Son 4 yılda  konut üretim maliyetlerinin yüzde 100’e...

okumaya devam et

Gayrimenkul Yatırımında Konut mu, İşyeri mi?

Yatırım yapmak isteyen herkesin aklına daire mi, ofis mi yoksa dükkân mı sorusu gelir....

okumaya devam et